Web o pražských groších a jejich dílech

Základní informace o groši

Na toto téma bylo již sepsáno a vydáno mnoho a díky za to! To, co jsem tady sepsal, je shrnutí lehce stravitelnou formou. Takže pokud se Vám zdá, že jste již něco podobného četli, tak máte pravdu. Pokud Vám ale pojem "pražské groše" nic neříká a chcete si udělat tak říkajíc jasno, tak malé shrnutí:

Mincovní reforma roku 1300 za vlády Václava II. dala za vznik pražskému groši, který vystřídal dosud platící střední brekteáty1 a měla dát "vale" stálé výměně mincí a vydání nových typů, které se taky neprojevily pozitivně. Vezmeme-li v potaz snahu o úpravu českého mincovnictví a objev bohatého ložiska stříbra mezí Čáslaví a Kolínem, na místě Kutné Hory, byl vznik groše nasnadě.

                               

                                                    obr. 1

 

Přípravou této reformy byli pověřeni tři italští finančníci. A to Rinieri, Appardo a Cino, kterým se podařilo najít vzor pro úpravu české mince ve francouzských ražbách krále Ludvíka IX. (Svatého 1226-1270). Podle tourského groše byl v Čechách zaveden groš pražský. Ukončení ražby mincí bylo roku 1547. Přestože ražba grošů byla ukončena roku 1547, byly nadále v oběhu. Jejich oběh zakázal až Ferdinand III. patentem z 26. 9. 1644.

    

Malý graf pro představu o obsahu stříbra v groši:

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode